ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11896031
*
nr 1189 6031
Spegel
Rokoko. Höjd: ca 170 cm
Kondition: omarbetad, senare glas
Utrop:
6.000 kr
Såld:
6.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 juni 2018
kl 20:30:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 16:36:46
1
4.000 kr
11/6 20:16:40
2
5.200 kr
11/6 20:23:02
3
6.000 kr
11/6 20:24:19
2
5.800 kr
11/6 20:24:19
3
6.000 kr (Budbetjänt)
11/6 20:25:14
2
6.200 kr
11/6 20:25:44
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
5105 Byrå
Med stenskiva och spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 41 ..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11
-
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:34
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:17
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:25
-
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:13
-
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:55
*
Spegel
Kondition: omarbetad, senare glas
Läs om budbetjänten
nr 1189 6031
Spegel
Rokoko. Höjd: ca 170 cm
Kondition: omarbetad, senare glas
Utrop: | 6.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 juni 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/6 16:36:46 | 1 | 4.000 kr |
11/6 20:16:40 | 2 | 5.200 kr |
11/6 20:23:02 | 3 | 6.000 kr |
11/6 20:24:19 | 2 | 5.800 kr |
11/6 20:24:19 | 3 | 6.000 kr (Budbetjänt) |
11/6 20:25:14 | 2 | 6.200 kr |
11/6 20:25:44 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
5105 Byrå
Med stenskiva och spegel. Bredd: 130 cm. Djup: 41 ..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11 -
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:34 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:17
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:25 -
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:13 -
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:55